Ankieta. Miodosytnie.

Kings of Mead przy współpracy z EMMA (European Mead Makers Assotion) przeprowadziło ankietę wśród europejskich miodosytni. Była to pierwsza tego rodzaju próba zebrania danych o produkcji miodu pitnego w Europie.

W przyszłości planujemy przeprowadzać podobną ankietę co roku i zbierać regularnie dane statystyczne.

Na nasze pytania mogły odpowiadać tylko miodosytnie komercyjne, które produkują miód pitny ogólnodostępny dla konsumentów.

Z danych można wywnioskować, iż w Europie przyrost nowych miodosytni utrzymuje się rok do roku na poziomie wzrostu około 10%.

W Europie najwięcej produkuje się miodów tradycyjnych około 36% całości produkcji, jednak należy zauważyć, że aż 88% miodosytni takie miody ma w swojej ofercie. Zdecydowanie najmniej popularnymi miodami są miody typu session czyli z niższą zawartością alkoholu, jedyne 11%. Biorąc jednak pod uwagę , że braggoty(czyli polaczenie miodu i piwa) stanowią 12%  to takie miody z niższą zawartością alkohol razem stanowią już 23% europejskiej produkcji.

Podsumowując to zestawienie najbardziej popularne w Europie są wspomniane miody tradycyjne, dalej to miody owocowe (melomels), metheglins (ziołowo, korzenne), braggoty, a na końcu session.

Większość miodosytników ma w ofercie większa liczbę miodów. Jeżeli sprzedają mniej niż dwa rodzaje miodów to wtedy często zajmują się również produkcją innych alkoholi. Jednak 56% producentów ma profil biznesu ukierunkowany tylko na i wyłącznie na tworzenie miodów pitnych.

Ponad połowa (53%) miodosytników profesjonalnych w Europie jest również pszczelarzami. Jednak tylko 23% miodów używanych do produkcji pochodzi z własnych pasiek, ale już wliczając w to zastosowanie również miodów lokalnych w produkcji to takie miody stanowią 60% stosowanych produktów. Cieszy, że tylko 10% miodów stosowanych przez miodosytnie ma pochodzenie poza europejskie.

Najczęściej używanym gatunkiem miodu jest miód wielokwiatowy 27%. Używa go ponad 81% europejskich miodosytni. Co ciekawe miodosytnicy z Europy czesto sięgają również po miody dość niestandardowe gdyż aż 16% używanych miodów stanowią miody „inne”, a używa takich miodów prawie 47% miodosytni.

Najrzadziej używanym jest miód manuka co niespecjalnie dziwi z uwagi na jego cenę.

Wielkość produkcji w miodosytniach jest bardzo różna. Przy zbieraniu tych danych popełniliśmy błąd nie uwzględniając kraju pochodzenia miodosytni. W przyszłości ten błąd naprawimy.

Większość produkcji stanowią miodosytnie produkujące nie więcej niż 200hl.

Ponad połowa miodosytników pracuje samodzielnie i nie zatrudnia nikogo do pomocy, kolejni zatrudniają mniej niż 5 osób. Na tej podstawie można wywnioskować, iż większość miodosytni w Europie ma charakter lokalnych mikro-biznesów.

Istniej na starym kontynencie kilka miodosytni, których produkcja jest bardzo wysoka. Takie miodosytnie, które produkują ponad 1000hl miodu pitnego stanowią 8.3%.

Jeżeli chodzi o używany rodzaj butelek przez miodosytnie, to najpopularniejsze są oczywiście butelki 0.75l. Zaraz za nimi plasują się butelki 0.5l, ale co ciekawe 19% stanowią butelki określone w ankiecie jako „inne”. Tu będziemy musieli zgłębić się w temat jakie tą są butelki i w przyszłorocznej. Ankiecie popytać miodosytników. Pakowanie miodu pitnego w puszki nie jest w Europie popularne i stanowi tylko 2% wszystkich używanych opakowań.

To krótka i pobieżna analiza wyników naszej ankiety. Zachęcam do przyjrzenia się poszczególnym wykresom i dokładniejsze analizy innych zagadnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *