Close

Domowy sprzęt do
produkcji miodu pitnego

13 kwietnia 2019

Domowy sprzęt do produkcji miodu pitnego nie rożni się znacznie od sprzętu jaki używają domowi piwowarzy lub winiarze. By jednak ułatwić początkującym miodosytnikom wymienimy tu sprzęt potrzebny nam do tworzenia miodów pitnych. By uporządkować i trochę ułatwić początkującym miodosytnikom podzielimy potrzebny sprzęt na dwie kategorie. Niezbędny i podstawowy oraz sprzęt drugorzędny i dodatkowy.

Butla, balon lub fermentor
Jest to element wyposażenia domowej miodosytni, który śmiało stwierdzić ze jest zdecydowanie najbardziej kojarzony z domowym wyrobem win lub miodów. Jest wiele różnych pojemników do fermentacji. Mogą to być tradycyjne szklane butle lub balony, które występują w najróżniejszych rozmiarach. Ich zaleta jest trwałość (jeżeli tylko umiejętnie się z nimi obchodzimy) i gwarancja, że żadne niepożądane związki chemiczne nie przedostaną się do naszego trunku.

Innym pojemnikiem i może by plastikowe wiadro do fermentacji (dobrze znane domowym piwowara). Zaleta tych pojemników jest ich cena (są tańsze od tych szklanych), łatwość dostępu do wnętrza co szczególnie jest przydatne w momencie, kiedy czyścimy taki fermentor. Inna istotna zaleta jest to ze są zarówno lekkie odporne na uszkodzenia i istnieje możliwość ustawienia jednego na drugim co ułatwia przechowywanie naszych trunków. Choć teoretycznie w takim plastikowym fermentorze nie powinien zachodzić żadne niepożądane reakcje z naszym miodem pitnym to pojemniki te nie są one najlepszym rozwiązaniem do dłuższego leżakowania alkoholowego trunku.`

Rurka fermentacyjna z korkiem
Każdy pojemnik do fermentacji musi by zwieńczony tzw. rurka fermentacyjna z korkiem. Taka rurka ma bardzo ważne zadanie. Ma ona pozwalać by dwutlenek węgla (CO2) swobodnie wydobywał się z butli, a tlen i drobnoustroje nie miał dostępu do naszego trunku.
Aby rurka fermentacyjna spełniała swoja funkcje musi znajdować się w niej woda, która pozwoli na swobodne opuszczanie CO2 z nastaw, a jednocześnie nie dopuści by cokolwiek z zewnątrz przedostało się do wnętrza butli.

Lejek
Lejek jest jednym z nieodzownych elementów domowej produkcji alkoholu. Im większy tym lepszy. Będzie on nam potrzebny, kiedy będziemy przelewać nasza brzeczkę do butli.

Wężyk
ważnym wyposażeniem domowej miodosytni jest wężyk. Często jest on gumowy, igielitowy lub silikonowy. Wężyk będzie nam potrzebny po około 6-8 tygodniach od nastawienia naszego miodu pitnego i będziemy go używać wielokrotnie. Służy on przede wszystkim ściąganiu miodu z nad osadu martwych drożdży i innych zanieczyszczeń.

Butla/balon, rurka fermentacyjna, lejek i wężyk to cztery absolutnie niezbędne akcesoria potrzebne w domowej produkcji miodu pitnego.
W dalszej części przedstawimy pozostały sprzęt. Warto zaznaczyć, że bez poniższych akcesoria możemy się obejść to są one jednak ważnym elementem tworzenia naprawdę dobrych trunków i ułatwiają nam prace.

Duży garnek lub wiadro
Potrzebne do wymieszania miodu z woda lub sokiem. Jeżeli chcecie robić miody sycone to zdecydowanie garnek będzie niezbędny. Natomiast w przypadku miodów niesyconych duże wiadro wam wystarczy. Najlepiej jak naczynia te będą o kilka litrów większe od naszego pojemnika, w którym będziemy fermentować.

Długa łyżka
Najlepiej ze stali nierdzewnej lub plastiku odpornego na temperatury i dopuszczonego do kontaktu z żywnością.

Termometr
Czym jest termometr i do czego służy każdy wie. Warto zainwestować w dobry gastronomiczny termometr, który dokładnie i szybko zmierzy nam temperaturę. Będziemy go np. używać, kiedy będziemy chcieli sprawdzić temperaturę wody do jakiej będziemy dodawać nasze drodze.

Kwasomierz/ Ph-omierz
Właściwe pH jest bardzo ważnym elementem w procesie fermentacji miodów pitnych. By określić czy pH brzeczki miodowej jest właściwe będzie nam właśnie potrzebny pomierz lub kwasomierz.

Cukromierz/hydrometr
Jeżeli planujecie w przybliżeniu określić zawartość cukru w waszym nastawie, a w konsekwencji poznać przybliżona wartość alkoholu w końcowym produkcie warto w niego zainwestować. Cukromierz pozwoli nam na sprawdzanie czy nasza fermentacja przebiega prawidłowo, czy się zakończyła, a także ostatecznie określi nam w przybliżeniu poziom alkoholu w naszym miodzie pitnym. Kupując hydrometr warto zwrócić uwagę na zakres jego skali. Miody charakteryzują się dużym stężeniem cukrów. Natomiast cukromierze używane przy produkcji piwa operują na skali o zdecydowanie niższych wartościach pomiarowych.

Szczotka do czyszczenia balonów
Jest to specjalna elastyczna szczotka, która pozwoli nam dotrzeć do najdalszych zakamarków naszych balonów fermentacyjnych. Jeżeli planujecie jednak fermentować i leżakować wasze miody w plastikowych ferment torach lub słojach o dużej średnicy szyjki zakup szczotki nie będzie konieczny.

Pipeta lub próbnik do wina/miodu
Pozwoli to nam na pobieranie próbek miodu do przeprowadzenia pomiarów takich jak pH, zawartość cukru, temperatura, ale również smaku i zapachu. Oczywiście podobna funkcje może spełniać posiadany przez nas wężyk do ściągania miodu.

Środki do dezynfekcji
Dezynfekcja jest bardzo istotna kwestia przy wyrobie domowych alkoholi, dlatego watro również zakupić odpowiednie środki do dezynfekcji.

podziel się tym postem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email