Close

Drożdże. Czym są i jak działają?

12 marca 2019

Kolejnym niezbędnym składnikiem do stworzenia nektaru bogów są drożdże. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie drożdże wykonują tą najcięższą prace, której efektem końcowym jest miód pitny. Bez tych małych grzybków nie byłaby możliwa cala magia zachodząca w mieszaninie wody z miodem. To one są odpowiedzialne za fermentacje alkoholowa naszych trunków. W sposób bardzo uproszczony można stwierdzić, drożdże poprzez wytwarzanie odpowiednich enzymów rozkładają cukry proste zawarte w miodzie pszczelim na alkohol etylowy i dwutlenek węgla. Oczywiście procesowi temu towarzyszy wytwarzanie również innych związków, które również maja wpływ na ostateczny smak naszego miodu pitnego.

Kim lub czym dokładnie są drożdże?
Saccharomyce bo to one głownie wykorzystywane są przy produkcji napojów alkoholowych to nic innego jak jednokomórkowe grzyby. W dobrych warunkach mnożą się bardzo szybko tworząc grupy liczone w miliardach osobników. Wzrost ich liczby następuje przez podział komórek lub pączkowanie.

W obrębie rodzaju drożdży Saccharomyce najczęściej stosowanymi do produkcji miodów pitnych są tak zwane drożdże “szlachetne” są to szczepy Saccharomyces cerevisiae ssp. cerevisiae (S. cerevisiae) i Saccharomyces cerevisiae ssp. bayanus (S. bayanus).

Miodosytnicy często nie doceniają wpływu na smak końcowego produktu drożdży. Każdy szczep charakteryzuje się tworzeniem innych cech organoleptycznych jak również przebiegiem procesu fermentacji. Oczywiście wiele zależy również od innych warunków takich jak temperatura, kwasowość, ilość i rodzaj użytych dodatków.
W tym miejscu warto dokładniej opisać kilka wybranych i popularnych szczepów.

podziel się tym postem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email