Mniej pestycydów szkodliwych dla pszczół!


Mniej pestycydów...

Unijne państwa zagłosowały w 27.04.2018 za wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania trzech pestycydów groźnych dla pszczół I innych owadów zapylających. Zakaz będzie wprowadzany stopniowo a od przyszłego roku wejdzie on w pełni w życie. Komisja Europejska jednoznacznie opowiedziała się zakazem używania trzech tzw. neonikotynoidów - tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny - które są groźne dla pszczół i powodują ich wymieranie.

Dotychczas od 2013 r. obowiązywały jedynie częściowe ograniczenia w stosowaniu tych środków. Od 2019 roku na terenie Unii Europejskiej będzie można używać tych pestycydów jedynie w szklarniach.

Ustawa nie została przyjęta jednogłośnie, przeciwko wprowadzeniu zakazowi zagłosowały Czechy, Węgry, Rumunia i Dania. Kilka państw w tym Polska wstrzymało się od głosu.

Jest wiele dowodów i badań świadczących o tym, że neonikotynoidy są groźne dla pszczół. Łączy się je także ze spadkiem populacji motyli, owadów wodnych i ptaków żywiących się insektami. Jednak nie wszyscy zgadzają się z wynikami badań i wprowadzonym zakazem. Protestują rolnicy i firmy produkujące środki ochrony roślin. Rolnicy zwracają między innymi uwagę na to, że teraz będzie im znacznie trudniej konkurować z producentami żywności z po za Europy gdzie taki środki owadobójcze nadal będą stosowane.

Ekolodzy mimo pozytywnej reakcji na zakaz mają pewne obawy. W wyniku tego zakazu jest wysokie prawdopodobieństwo, że część rolników sięgnie po inne, również szkodliwe dla pszczół pestycydy i środki owadobójcze. Fakt jest jednak taki, że zmiany idą w dobrą stronę, a rządzący w Europie zaczynają dostrzegać , iż problem wymierania pszczół jest bardzo poważny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *